
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Type | Standard Recovery Rectifiers |
| Forward Current | 5 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Reverse Current | 10 µA |
| Recovery Time | 1.5 µs |
Stock: 1254
Distributors
pcbx
Unit Price$0.38814
Ext.Price$0.38814
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.38814 | $0.38814 |
| 10 | $0.27700 | $2.77000 |
| 50 | $0.23083 | $11.54150 |
| 100 | $0.19236 | $19.23600 |
| 500 | $0.16927 | $84.63500 |
| 1000 | $0.15730 | $157.30000 |
| 3000 | $0.10516 | $315.48000 |
| 5000 | $0.09348 | $467.40000 |
| 10000 | $0.08310 | $831.00000 |
| 30000 | $0.07387 | $2216.10000 |
